Lovački dom izgrađen na pola puta između Velikog i Malog Bukovca kojeg ravnopravno i složno koriste dva društva (Fazan i Prepelica), bio je u subotu, 21. listopada mjesto službenog dijela obilježavanja 70-godišnjice osnivanja i rada Lovačkog društva Fazan Veliki Bukovec. Drugi dio proslave, kao što je i uobičajeno, održan je uz svečanu večeru i ples lovačkih obitelji u obližnjem Malom Bukovcu u restoranu „Ruža“.
Svečano obilježavanje jubileja započelo je himnom Lijepoj Našoj, nakon čega su se lovci minutom šutnje prisjetili svojih bivših kolega lovaca i poginulih branitelja i odali im dužnu zahvalnost. Pošto je sve nazočne pozdravio predsjednik društva Antun Hrupec, povijesni pregled rada društva, od osnivanja do današnjih dana, dao je tajnik Franjo Bačani. Podsjetio je da je društvo prvi put bilo osnovano još daleke 1941. godine, ali zbog ratnog vihora nije se moglo aktivirati pa su se osnivači ponovno okupili 1947. i konačno je započeo rad društva. Među osnivačima, kako kaže arhivska građa, bili Franjo Hlebar, Josip Hrengek, Blaž Golec, Josip Ivančić, Mirko Kolar, Josip Križan, Matija Merđetko, Antun Mikulan, Franjo Šalamon i Josip Škripač.
Danas ovo društvo broji tridesetak lovaca i gospodari lovištem nešto većem od 2.200 hektara. Međutim, ovo područje sjeverozapadne Podravine uvijek je bilo bogato divljači, što se može zahvaliti i lovcima koji od pamtivijeka brinu o njoj. Iako površinom malo, lovište u matičnom fondu ima jelensku divljač, divlju svinju, srnu, zečeve, fazane i trčke. Da bi se dobar glas čuvara prirode i dalje sačuvao, lovci ulažu velike napore pa i osobna financijska sredstva u uzgoju, zaštiti i lovu divljači.
Jubileje su Fazanu čestitali i gosti. Dopredsjednik HLS Ljubomir Grgec je uz čestitke i dobre želje domaćinima uručio veliki grb HLS, a sedmorici lovaca visoka odlikovanja za njihov doprinos u razvoju lovstva. Predsjednik županijskog lovačkog saveza Ivan Kutnjak zaželio je Fazanu još mnogo godina uspješnog gospodarenja lovištem te uručio posebno priznanje, a čestitke su slavljenicima prenijeli i predstavnici Općine Veliki Bukovec, svih susjednih lovačkih društava i drugih udruga s kojima lovci vrlo dobro i uspješno surađuju.
Mjesečni arhivi: listopad 2017.
POSJETITE SAJAM LOVA – OD PETKA DO NEDJELJE
Ovogodišnji Sajam lova u Varaždinu održava se od petka, 13. do nedjelje 15. listopada i to u sportskoj dvorani Arena na Dravi. Svečano otvorenje predviđeno je za petak u 10 sati, a dnevno Sajam će biti otvoren od 9 do 19 sati.
Izdvajamo neka od događanja koja bi mogla biti posebno zanimljiva za lovce:
Petak – 11 sati lovci časte posjetitelje sajma srnećim gulašom
Subota i nedjelja u Ljubešćici – Sajamski kup, natjecanje u lovnom streljaštvu
Subota u 14 sati – predavanje – edukacija o opasnostima od mina i eksplozivnih naprava zaostalih od rata. Predavači: Dražen Šimunović (Hrvatski centar za razminiranje) i Nino Trakoštanec (Policijska uprava Varaždinska)
Nedjelja u 10,30 sati – revija lovačkih pasa u organizaciji Hrvatskog kinološkog saveza
Konačno jedna presuda u korist lovaca: Srna nije nađena, lovci ne odgovaraju za štetu!
Konačno jedna presuda (vjerujemo ipak da ih je i više, ali nismo u njihovom posjedu) u korist lovaca!
Priča ide ovako: još 26. ožujka 2011. godine na relaciji Dugog vrha i Turčina došlo je do naleta automobila na divljač (navodno srne). Pozvana je policija zbog očevida, srna nije pronađena, osim dlake koja je po boji mogla biti od srne (ali isto tako i od psa slične boje). Zapisnik je načinjen na temelju izjave vozača. Šteta blizu 8 tisuća kuna. Naplaćena je iz police tzv, kasko osiguranja, a osiguravajuće društvo naknadno je tražilo od lovozakupnika “Fazan” Varaždin da vrati trošak popravka automobila osiguravajućem društvu, ali sa zateznim kamatama, te troškove ovršnog postupka u iznosu od više od 1.600 kuna plus zatezne kamate.
Putem odvjetničkog društva “Slunjski-Rudnički” “Fazan” je uložio žalbu i naročito inzistirao da se u postupku ne barata pojmovima “srna” i “divljač” jer ničim nije dokazano da se radilo o divljači odnosno srni. Sama dlaka koja je nađena na mjestu udesa, bez adekvatnog vještačenja i analize nije nikakav dokaz da se stvarno radi o srni.
Tijekom postupka bio je obavljen i uviđaj na licu mjesta uz sudjelovanje prometno-tehničkog vještaka i saslušanje svjedoka – vozača automobila.
I nakon svega epilog (zasad još nije pravomoćan): “Tužbeni zahtjev Hrvatske osiguravajuće kuće Zagreb kao tužitelja odbijen je u cijelosti te je tužitelju naloženo da LU “Fazan” Varaždin kao tuženiku naknadi trošak parničkog postupka.
Ovo objavljujemo kao primjer i uputu drugim društvima koji često moraju (dosad su svakako morali) plaćati i štete u kojima nije egzaktno utvrđeno da je u nezgodama sudjelovala divljač.
Podsjećamo ovdje i na stav Ustavnog suda da je Zakon o lovstvu – specijalni zakon čije odredbe treba primjenjivati ukoliko su odredbe nekih drugih zakona u suprotnosti sa zakonskim rješenjima u Zakonu o lovstvu.
Sve su to alati pomoću kojih bi lakše i brže mogli otklanjati odgovornost za štete koje zaista nisu posljedice aktivnosti lovozakupnika.
Županijsko natjecanje u lovno-kinološkom kupu “Sv.Hubert”: August Barulek najuspješniji
Na terenima lovišta Šaulovec prošle nedjelje, 1. listopada ove godine održano je županijsko natjecanje u lovno-kinološkom kupu “Sv. Hubert”. Sudjelovalo je devet natjecatelja, a najbolje rezultate uz pomoć svojih pasa postigli su August Barulek iz Trčke Šaulovec, ispred Almira Kubata iz Lovne jedinice Zelendvor, te Velimira Varge iz Vepra Novi Marof. Oni će braniti naše boje na prvenstvu HLS. Uz njih će nastupiti i Mario Katalenić sa svojim goničem, te Andreja Farkaš u konkurenciji žena-lovkinja.
Dan ranije, dakle 30. rujna na istim terenima održani su i ispiti prirođenih osobina za pse ptičare. Lovci su doveli sedam pasa, a prema onome što su pokazali u lovištu s njima se dobro dosad radilo i svi su zadovoljili uvjetima i položili IPO.
U oba dana sudili su lovno-kinološki suci Anđelko Modrić, Ivan Zidar i Matija Ležaić.